Argumenty przeciw sprzedaży sieci ciepłowniczej w Opolu

Strona tematyczna: http://ste-silesia.org/ECO

Artykuł GW: To już pewne. Ratusz sprzedaje ECO. Za ile?

  • ECO to nie tylko ciepłownia przy Harcerskiej i sieć ciepłownicza w Opolu, ale kilkadziesiąt kotłowni i sieci w 10 województwach, m.in. w Kutnie, Jeleniej Górze, Malborku.
  • W EC przy ul. Harcerskiej pracuje nowy kocioł kogeneracyjny OR-50 oraz turbina gazową – obie jednostki mogą produkować energię elektryczną a ciepło tylko w skojarzeniu, przez co ich użytkowanie będzie opłacalne nawet bez sprzedaży ciepła.
  • Każdy, kto by chciał sprzedawać ciepło dla całego Opola, raczej i tak musiałby kupić Harcerską, gdyż tam schodzą się wszystkie magistrale.

W przypadku dostarczania ciepła przez PGE można sobie wyobrazić taką sytuację, że PGE dostarcza ciepło z Brzezia do akumulatora ciepła na Harcerskiej (rodzaj dużego zbiornika na gorącą wodę) na potrzeby centralnego ogrzewania a EC na Harcerskiej (być może w rękach kogoś innego) produkuje energię elektryczną oraz ciepło dla ciepłej wody użytkowej oraz c.o. w miesiącach letnich. Ważne jednak jest, by sieci same były (jak np. w Krakowie) w rękach miejskich. Inaczej masz pełny monopol i to jeszcze gorszy niż teraz, bo bez decyzyjnego głosu Miasta i bez wypłacanej co roku dywidendy.

Dodaj komentarz